Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Problémás bőr

blogavatar

A különböző bőrproblémák gyógyítása és ápolása különös szakértelmet, és odafigyelést követel. Szakértő tanácsok, a bőrgyógyász és a kozmetikus mester tollából. Akne / pattanások, rosacea kezelése, pattanások hormonális háttere, dermatitis, ekcéma kezelése, allergiás bőrtünetek, bőrtisztítás, szemölcsök, bőratka szűrés (demodex). Kozmetikai kezelés, arctisztítás, otthoni bőrápolási tanácsok szakértőktől.

Címkefelhő

kozmetika (24),Peterman Krisztina (21),kozmetikus (19),dermatica (17),bőrápolás (11),gyógykozmetika (10),pikkelysömör (10),bőrgyógyász (9),akne (9),pattanás (9),rosacea (8),bőratka (8),Dr. Vincze Ildikó (7),ekcéma (6),pattanások (6),psoriasis kezelése (6),bőr (5),bőrgyógyászat és kozmetika (5),bőrproblémák (5),mélyhámlasztás (5),pikkelysömör kezelése (4),bőrgyógyászat (4),demodex (4),dr. Vincze Ildikó (4),bőrbetegség (4),arctisztítás (3),bőrfiatalítás (3),kozmetikumok (3),pszoriázis (3),mitesszer (3),gyógynövényes hámlasztás (3),bőrszárazság (3),szemölcs (2),gyógykozmetikus (2),bőrrák (2),érzékeny bőr (2),hidratalas (2),seborrheas bőr (2),melanoma (2),ráncos bőr (2),bőratka szűrés (2),plazma fényterápia (2),szépség-terapeuta (2),száraz bőr (2),allergia (2),rancok (2),arcapolas (2),pattanas (2),gyulladás (2),tél (1),hideg (1),éjszakai bőrviszketés (1),korpa (1),viszkető bőr (1),seprűvéna (1),haj (1),kézápolás (1),kozmetológia (1),kitágult erek (1),hidratálás (1),kosz (1),hajmosás (1),mosószer (1),bőrnövedékek (1),bőrkinövés (1),eltávolítás (1),paraffin (1),mosópor (1),smink (1),kiütés (1),bőrvörösség (1),iontoforézis (1),ultrahang (1),allergiás tünetek (1),humán papilloma vírus (1),szövettan (1),fejbőr (1),heg (1),stria (1),psoriasis (1),krémek (1),szteroid (1),pigmentáció (1),szőrösödés (1),tág pórus (1),aknés heg (1),bőrflóra helyreállítás (1),terhességi csík (1),bőrfelszín (1),fül (1),kúszóhályog (1),plasztikai sebész (1),faggyú (1),anyajegy (1),baktérium (1),zsíros bőr (1),kombinált bőr (1),dr. Gyarmati Csaba (1),allergénmentes (1),bőrflóra (1),szemhéjszéli gyulladás (1),vio (1),herpesz (1),kozmetikai kezelés (1),száj körüli pattanás (1),allergén (1),gyógynövények (1),bőrhibák (1),fitoterápia (1),stressz (1),melanóma (1),szolarium (1),stressz es relaxacio (1),fényvédő krém (1),egészség (1),kozmetikum (1),barnulas (1),napozás (1),allergologus (1),táplákozás (1),naptej (1),antibakterialis hatas (1),triclosan tartósító- és fertőtlenítőszer (1),szolárium (1),túlsúly (1),melanóma szűrés (1),egészséges bőr (1),higiénia (1),allergia gyermekkorban (1),karikas szem (1),orvosi kozmetika (1),majfolt (1),pigment (1),green peel (1),adalék (1),szőlőmagolaj (1),hajhullás (1),hajhullás okai (1),ekcéma csecsemőkorban (1),atópiás ekcéma (1),szeplők (1),Mitesszerek eltávolítása (1),hajvesztés (1),Periorális dermatitisz (1),akne kezelése (1),ekcémás bőr (1),gyógykozmatikus (1),dermatitis (1),szájkörüli pattanások (1),májfoltok (1),napeges (1),arcápolás (1),pattanásos bőr (1),Hyaluronsav (1),faggyúmirigyek (1),testápolás (1),szépségterapeuta (1),akne lámpa (1),fényterápia (1),fototerápia (1),demeodex (1),allergén vizsgálat (1),anyajegyszűrés (1),bőrgyógyász-kozmetológus (1),sminkelés (1)

Az arcon élő atka is okozhat pattanásokat

A faggyúrmirigyekben élő Demodex brevis atkák és azok baktériumai, az arcon megtelepedve pattanások megjelenését idézhetik elő. A problémás bőr kezelése kapcsán ezért érdemes elvégezni az atka-szűrést is, mert eltávolításuk csak célzott kezeléssel lehetséges.

Az arcbőr ellensége

A Demodex atkák egy csoportja, a Demodex folliculorum a szőrtüszökben él, elszaporodásuk következtében nagyfokú hajhullást, a fejbőrön viszketést okoz. Az atkák másik csoportja, a Demodex brevis pedig az arcbőrön, a faggyúmirigyekben telepszik meg, az ott található fehérjével és zsírral táplálkozik. Kozmetikusként én elsősorban az utóbbi csoportba tartozó élősködők által okozott problémákkal találkozom – mondja Peterman Krisztina szépség-terapeuta, a Dermatica kozmetikusa. Tapasztalataim alapján a jelenség  gyakoribb, mint gondoljuk, kevesen tudják, hogy bőrproblémáik hátterében parazita fertőzés is állhat.

Bárki érintett lehet

Pontosabb hazai adatok sajnos nem állnak rendelkezésre, de az Egyesült Államokban felmérések szerint közel 16 millió embert érintenek a Demodex atka által okozott panaszok. A fertőzés tartós testi kontaktus útján terjed, a közös ágynemű, párna, vagy kozmetikumok – sminkecset, szempillaspirál, púder -használata pedig szinte biztos fertőzést jelent.

Pattanásokat, rosaceát is okozhatnak

A faggyúmirigyekben megtelepedő atkák irritálják a pórusokat, hatásukra fokozódik a faggyútermelés, pattanások, kiütések, göbök jelennek meg a bőrön. Egyes kutatások szerint az atkák a bőrpírral is járó rosacea nevű bőrbetegség kialakulásában is szerepet játszanak: a Dermodex brevis egyik baktériuma, a Bacillus oleronius lehet a felelős a vörös, foltos, pörsenéses, gyulladt bőrért.

Fájdalommentesen szűrhető

Az atkák jelenlétének mielőbbi felismerése azért is fontos, mert az általuk okozott bőrproblémák is csak így szüntethetők meg. Több beteg is érkezett hozzám évek óta elhúzódó bőrpanaszokkal, de az elvégzett vizsgálat során derült csak ki, hogy a problémákat az atkák addig fel nem ismert jelenléte okozta – meséli Peterman Krisztina. A teljesen fájdalommentes, mikroszkóppal végzett vizsgálat azonban segít láthatóvá tenni a 0,1-0,4 milliméter hosszúságú élősködőket.

Célzott kezelés

A bőratka szűrés, bőr vizsgálata után a kezelés az  e célra kifejlesztett készítményekkel történik, egyéntől és a panaszok súlyosságától függően – magyarázza a Dermatica kozmetikusa. Szükség szerint patikai készítményekkel, kiegészítve kozmetikai kezelésekkel. Állapottól függően recept nélküli szerek is használhatóak a kezeléshez, de ez mindig a szakember megítélése alapján dől el. A tünetektől függően fontos a bőr kitisztítása, a mielőbbi gyógyulás érdekében. Lényeges a bőr profi nyugtatása, a szövődmények elkerülése érdekében, a bőr regenerálása.  A gyógyulás során bizonyos kozmetikumokat kerülni kell, míg másokat alkalmazni egy időre, később pedig visszatérhet a beteg a régi kozmetikumaira. Ezek sorrendjét minden esetben, hozzáértő kozmetikus határozza meg.

Kiújulás ellen

Az atkák életciklusának megfelelően a teljes kezelés megközelítőleg 3 hónapot vesz igénybe, ezt érdemes kivárni, mert ellenkező esetben könnyen kiújul és az egész folyamatot kezdhetjük újra. Eközben törekedni kell a megelőzésre is, melynek fontos része a sminkszerek cserélgetésének mellőzése, a kozmetikai eszközök rendszeres fertőtlenítése. A kozmetikai tanácsadás során fontosnak tartom minderre kitérni, hiszen így lehet igazán eredményes a kezelés is – hangsúlyozza a higiénia fontosságát Peterman Krisztina.

A faggyúrmirigyekben élő Demodex brevis atkák és azok baktériumai, az arcon megtelepedve akne megjelenését idézhetik elő.  Az atka-szűrésről és a célzott kezelésről Peterman Krisztinát a Dermatica gyógykozmetikusát kérdeztük.

Tovább

Ünnep a kozmetikában – kezelések tömjénnel és mirhával

A természet kincseinek gyógyító erejét hajlamosak vagyunk alábecsülni, pedig a szakértő által készített, illóolajokkal végzett kezelés nem csak a bőrnek tesz jót, de a lelket is felfrissíti. A mirha és a tömjén pozitív hatásairól Peterman Krisztina szépség-terapeuta, a Dermatica kozmetikusa beszélt.

Fontos az arányok pontos ismerete

Az illóolajok alkalmazásának számtalan előnyét élvezhetjük, de senkinek sem javaslom, hogy egyéni elképzelések alapján kezdjen el készítményeket előállítani otthon. A koncentrált illóolajat a megfelelő vívőanyaggal történő hígítás után szabad csak a bőrre kenni, ellenkező esetben súlyos tüneteket okozhat: a 100%-os illóolaj bőrgyulladást idézhet elő a bőrre kerülve. Megfelelő arányban oldva azonban élvezhetjük pozitív hatásait. Főként saját készítésű, a vendég bőrtípusának megfelelő készítményhez adagolva, masszírozás során javaslom alkalmazását – magyarázza Peterman Krisztina – de otthoni használatra is gyakran készítek illóolajok hozzáadásával készült, természetes összetevőket tartalmazó készítményeket.

Fertőtlenít és ünnepi hangulatot áraszt

A tömjén és a mirha illata kétség kívül a karácsonyi ünnepek hangulatát idézi. Emellett több fontos, a bőrre és az egészségünkre nézve is kedvező hatással rendelkeznek.


A tömjén az ókorban az arannyal és egyéb drágakövekkel egy rangban álló illatszer volt, ezért a hatalom jelképének is számított. Az ókori kínaiak a lepra, és a tüdővész ellenszerének tartották, de keleten és nyugaton egyaránt használták légzőszervi megbetegedések, reuma, bőrbajok, vérbajok, vesebetegségek gyógyítására. Régebben a tömjént a háztartásban elsősorban a higiéniai hatása miatt értékelték, mert távol tartott bizonyos kártevőket. Svájcban a tömjénkészítményeket gyógyszernek ismerték el: jótékony hatással van a sebekre, izomhártyákra, segít megtisztítani a tüdőt a váladékoktól, gyógyítja a légúti betegségeket, a hörghurutot. A tömjén csíraölő, fertőtlenítő, sebgyógyító, feszültség- és görcsoldó hatású, csillapítja az ízületi fájdalmakat. Segíti az emésztést, gátolja a nemi szervek fertőződését, a hólyagbántalmakat. Alkalmazzák még mellgyulladásnál, méh kezelésre, szülés utáni fájdalmak enyhítésére.
A tömjén fogalma emlékezetek óta összefonódik a spiritualitással: segít megszabadulni a lelki szorongásoktól, gondterheltségtől, visszaadja a lélek erejét. Támogatja az energia összpontosítását, koncentrálja és állandósítja a figyelmet.  Csökkenti a lelki és szellemi kimerültséget, segít az érzelmi sebek elviselésében, a régmúlt terheinek elengedésében.

A mirha gyógyhatásai

A tömjénfafélék családjába tartozik, Arábiában, Ázsiában, a Vörös-tenger partvidékén, Etiópiában őshonos. A mirha gyantáját a fa kérgének felmetszésével gyűjtik. Egyiptomban a legdrágább árucikkek közé tartozott a tömjénnel együtt. Sumér feliratok is említik a mirhát a rossz fogak és gilisztafertőzöttség ellenszereként. Görögök köhögés ellen is ajánlották. Az ókorban a kis mennyiségű mirhát tartalmazó borok hosszabb ideig elálltak, később ecetesedtek meg. A gyantát vagy közvetlenül a borba szórták, vagy a korsó belsejét, fedelét vonták be Aloéval keverve.

Térségünkben méltánytalanul elhanyagolják a mirha egészségünkre gyakorolt pozitívumait, pedig megannyi gyógyhatással rendelkezik. Fertőtlenítő hatású, különösen hatékony a szájnyálkahártya és a gége betegségeinek kezelésében: torokfájásra, megfázásra, fogíny-, száj-nyálkahártya-gyulladás, fogprotézis okozta gyulladás, valamint a garatbetegségek kezelésére. Külsőleg alkalmazzák sebgyógyulás elősegítésére és sebfertőtlenítésre is. Az illóolaj összetevői gyulladás gátló és fájdalomcsillapító anyagot tartalmaznak. Csökkenti a vér koleszterinmennyiségét, és segítséget nyújt a szívinfarktus megelőzésében. A belőle készített cseppeket különböző pszichés megbetegedések, hisztériás rohamok és a koncentrálóképesség csökkenése esetén is sikerrel alkalmazzák.

Gyógyír a pattanásos, fáradt arcbőrre

A mirha és a tömjén kozmetikai célú felhasználását elsősorban fertőtlenítő, sebgyógyító, gyulladás gátló hatásának köszönheti. A tömjénolajnak emellett bőrfiatalító hatást is tulajdonítanak: a bőrt puhává, rugalmassá és fiatalossá teszi, kisimítja a ráncokat. Megfelelően összeállított készítményekkel a zsíros bőr is jól kezelhető, a tömjénnel végzett kezeléseknek kiegyensúlyozó hatása is van –sorolja a kezelés előnyeit Peterman Krisztina.
Fontos hangsúlyozni, hogy az illóolajok használata kizárólag külsőleg javasolt. A mirha inhalálása várandós kismamáknak számára kerülendő, mivel menstruációt serkentő hatással rendelkezik.  A tiszta illóolajok ára magasabb az átlagnál, de terápiás hatást is csak a 100%-os tisztaságú készítményektől várhatunk.

Tovább

Fényre múló pattanások - hogyan segít az akne lámpa?

Kúraszerűen, meghatározott ideig alkalmazva mérsékli a gyulladást és elpusztítja a pattanásokat okozó baktériumokat. Az akne lámpa működését dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa ismertette.

pattanás kezelése - fénnyel -fényterápia

Piros és kék

Külsejét tekintve leginkább arcszoláriumra emlékeztet, de működési elve ettől teljesen eltér. Az akne lámpa fénysugarai kék és piros színűek, mindkét fény hullámhossza az UV-fény tartományon kívül esik,  bőrkárosodás veszélye nélkül, biztonsággal alkalmazható. Az akne lámpának is több változata létezik, vizsgálatok alapján a legjobb hatás eléréséhez fontos, hogy a lámpa működése közben mindkettő, a piros és kék fény is érje az arcot, vagy a kezelni kívánt testrészt – magyarázza dr. Vincze Ildikó. A hatás ugyanis csak így lehet teljes: a piros a gyulladást csökkenti, az új sejtek növekedését serkenti, a kék pedig a baktériumok elpusztításáért felel.

Fényfürdőzzön rendszeresen!

A fényterápia hatása kúraszerűen végzett kezeléseknél érvényesül, de itt se várjunk azonnali eredményt – figyelmeztet a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológus orvosa. Egyéntől, a bőr állapotától függően 8-12 hetet vesz igénybe, míg a javulás jelei láthatóvá válnak a bőrön. Az akne lámpa használata segíthet az egyéb, akár gyógyszeres, akár kozmetikai kezelések hatását felerősíteni, sőt ezek rendszerint párhuzamosan alkalmazva a legeredményesebbek. A lámpa minden problémás testrészen alkalmazható: a dekoltázs és hát területén is.

Kedvező „mellékhatások”

A lámpa használatát bőrgyógyász, vagy kozmetikus is javasolhatja, a kezelések önállóan végezhetők. Lényeges, hogy 15-20 cm-es távolságban a lámpától egy-egy érintett testrészt 15 percig érjen a fény. A pattanásokra gyakorolt kedvező hatása mellett a lámpa a bőr általános állapotát is javítja: használata csökkenti a ráncok mélységét, üdébb, fiatalosabb megjelenést eredményez

 

 

 

 

 

 

 

 

Tovább

Hyaluronsav: a hidratált bőr egyik titka

Fiatalabb korban a bőr lágy, rugalmas és nagy mennyiségű hyaluronsavat tartalmaz. Az életkor előrehaladtával az üdeséget, egészséges külsőt biztosító enzim termelődése csökken: a bőr elvékonyodik, szárazabbá válik, ráncok jelennek meg. A kor előrehaladtával egyre inkább jellemző bőrszárazság, a bőr öregedésének folyamata lényegesen lelassítható az elveszett hyaluronsav pótlásával.

Nemcsak szép, de hasznos is

Elsősorban az esztétikai értékére gondolunk, pedig a bőr számos egyéb funkciót is ellát, melyek közül a legfontosabb, hogy a szervezet elsődleges védelmi vonalát képezi a kórokozókkal szemben. Felső rétege, az epidermisz a szaruréteg folytonos megújításáért felel, az irha, vagy dermisz a rugalmasságot biztosít, a bőralja, vagy hypodermisz feladata a hőszigetelés, fizikai hatások csillapítása - magyarázza Peterman Krisztina szépség-terapeuta, a Dermatica kozmetikusa.

Több fontos, a szervezetünk számára nélkülözhetetlen folyamat zajlik a bőrben, melyek mind hozzájárulnak elöregedéséhez is: a napfény itt alakul át D-vitaminná, méregtelenítési folyamatok és a sérülések nyomainak helyreállítása. Ezek tökéletes végrehajtásához nélkülözhetetlen az egészséges bőr, melyhez az első lépés a megfelelő hidratáltság biztosítása.



Hyaluron és kollagén

A bőr legnagyobb részét az irha alkotja, melynek közel 70 százaléka rostszerű anyag: a kollagén. Hidratáltságát a hyaluronsav biztosítja, méghozzá oly mértékben, hogy az irha nagy részét ezáltal víz alkotja, mely a teljes testben elraktározott víztömeg 15-18 százalékát jelenti. A bőr megfelelő működéséhez tehát elengedhetetlen a nedvességet biztosító hyaluronsav pótlása. A hyaluronsav molekulái nagy mennyiségű vizet képesek megkötni, de termelődésük az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken – részletezi a bőr öregedésének okait Peterman Krisztina. Pótlásáról úgy kell gondoskodnunk, hogy az valóban eredményes legyen: nem elég, ha külsőleg kenjük magunkra, a bőr középső rétegébe, a dermiszbe kell jutnia ahhoz, hogy feladatát megfelelően elláthassa.

Válassza a megfelelőt!

A hyaluronsavról tudnunk kell, hogy természetes formában nagy molekulájú anyag, ami alapesetben nem jut át a bőr külső felszínén, felvitel után az epidermiszben reked, ahonnan – megfelelő felszívódás hiányában - rövid úton, a következő arcmosás alkalmával el is távolítjuk –sorolja a hátrányokat a Dermatica kozmetikusa. A megfelelő hatás eléréséhez destrukturált hyaluronsavat kell a bőrbe juttatni. A lekicsinyített molekulák így könnyen a bőr középső rétegébe jutnak, ahol a restrukturáló szérummal kezelve, bizonyos idő elteltével visszanyerik eredeti méretüket. Így kitöltik a rendelkezésre álló helyet, kisimítják a ráncokat, vízmegkötő képességüknél fogva pedig gondoskodnak a hidratálásról is. Egy ilyen kezelés hatása átlagosan fél évig tart, fájdalommentesen végezhető, az arc egész területének hidratálására.

Tovább

Kén a kozmetikában?

A kén minden élő szervezetben megtalálható ásványi anyag. Az MSM a szerves kén egyik formája, ami egyaránt fontos szerepet játszik a porcok, haj, bőr, csontok szerkezetének fejlődésében. A bőrproblémák orvoslásában régóta használjuk: baktérium- és gombaölő, fertőtlenítő hatása miatt elsősorban a túlzott faggyúműködéssel járó problémák kezelésére.

Hol fordul elő?

A természetben vulkángőzökben fordul elő, illetve a kőolaj-finomítás melléktermékeként is keletkezik. Vulkanikus kőzetek és fosszilis palák lepárlásából juthatunk az egyik ismert, 10%-os kéntartalmú anyaghoz, az ichtiolhoz. Ennél is magasabb, 27% a Holt-tengeri iszapból nyert ichtamol kéntartalma. Peterman Krisztina szépség-terapeuta, a Dermatica kozmetikusa elmondta, hogy az értékes ásványi anyaghoz növényekből is juthatunk, az uborka-, hagyma-, fokhagyma tartalmú készítmények, pakolások, ampullák is kiváló kénforrások.


Mikor érdemes használni?


A kén felhasználása a kozmetikumokban igen széleskörű. Tartalmazzák szőrtelenítő készítmények, fürdősó, megtalálható a dauervízben, samponokban. Az egyes  készítményekben a kén különböző koncentrációban fordulhat elő: az elérni kívánt hatástól függően hámképző, vagy hámoldó is lehet. Kedvező tulajdonságai miatt alkalmazását főként a következő bőrproblémák esetében javasoljuk: tág pórusú bőr, túlzott faggyúműködés, szeborrea és ekcéma.

Milyen hatása van a bőrre?


Az MSM tartalmú krém hatását lassan fejti ki, így ne számítsunk azonnali változásokra. A vendégek elmondása alapján azonban a javulás pár héten belül már szemmel látható – számolt be a Dermatica kozmetikusa. Puhább bőr, a bőrgyulladások fokozatos mérséklődése, halványodó hegek, gyorsabb sebgyógyulás és csökkent bőrviszketést tapasztalnak a legtöbben.
 


Tovább